Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

A jak to vypadá s VRT po zasedání zastupitelů Ústeckého kraje?

Dvě dnešní reportáže (odkaz v komentářích) téměř o tom, co se vlastně na pondělním zasedání zastupitelstva Ústeckého kraje stalo.Vím, že se tématu VRT a s ní spojenou aktualizací Zásad územního rozvoje Ústeckého kraje zabývalo intenzivně mnoho zastupitelů Ústeckého kraje, já v tématu VRT ležím už rok a půl. Přesto v pondělí došlo k takovému chaosu, že si pořád nejsem jistá, co skutečně bylo schváleno a jaké kroky teď nastanou, proto se dnes zdržím v soudech a počkám na odpověď paní Bergmannové, kterou jsem požádala o vysvětlení a přesné znění schváleného usnesení.

Každopádně děkuji za podporu a pomoc všem zapojeným zastupitelům obce Hrobce a místostarostce Petře Peřinové, za to, že bojujeme bok po boku. Díky patří také naší odborné poradní skupině!

Stále věřím, že může vzniknout taková vysokorychlostní trať, která bude skutečně rychlá, odpovídající požadavkům cestování v dalším století i v evropském měřítku, s co nejmenším vlivem na životní prostředí a s ohledem na život lidí. Jsem přesvědčena, že ani modrá, ani červená ba ani zelená varianta toto nesplňuje. Ano, nejsem odborník na dopravu, ale kličkování rychlovlaku mezi vesnicemi dvousetkilometrovou rychlostí a trefování se v mezičase do 150 nákladních vlaků denně mi zkrátka nepřijde jako něco, za co by stálo za to vyhodit 200 miliard na stavbu, zničit kus krásné země a do nekonečna dotovat provoz. Skutečně tohle chceme?

Trochu mi vadí argument, že to vlastně zaplatí EU, takže vlastně dobrý. Skutečně? Kolik peněz do EU přispíváme a kolik jich dostáváme? A kdy se staneme čistými plátci a přestaneme dostávat? Myslím, že to bude o dost dříve, než se bude slavnostně stříhat páska u Středohorského tunelu.

Další věc, která mě (krom jiného tedy) popuzuje, je konstatování a ujišťování, že oprávněný investor si nese riziko…. Jasně, ale kdo toho oprávněného investora financuje? Nebo si snad zaměstnanci SŽ zaplatili ty do koše hozené Územně technické studie vznikající roky a třeba vytyčování odepsaných tras ze svého? Z čích peněz zaplatila SŽ pokutu od ÚOHS za špatné výběrko na studii proveditelnosti?

No a takhle bych mohla pokračovat dál, ale jdu radši spát…

KH

Reportáž ČT1 Události z regionů

Reportáž ČT1 Události